پارک علم و فناوری

پارک علم و فناوری استان سمنان
بستن
سبد سفارش
سبد سفارش
مدیریت سفارش‌هایی که به سبدسفارش اضافه شده است
| مجموع مبلغ سفارش: 0 ریال |
##id##
##TaskCol##
##NameCol##
##PriceCol##
##CountCol##
##EntiretyCol##
##id##
عملیات
نام
هزینه
تعداد
جمع کل (ریال)
##id##
 
 
جمع کل:
 
0

لطفا برای ثبت سفارش دکمه «ثبت نهایی سبد سفارش» را کلیک کنید
صبر کنید Waiting درحال انجام عملیات...
لطفا قبل از ثبت نهایی سبد سفارش وارد سامانه شوید
1 http://www.sstp.ir/Page/Public/NewsView.aspx?IdNews=186
نام کاربری یا رایانامه
 
گذرواژه
 


1 ~/Page/User/AdminHome.aspx
نام کاربری یا رایانامه
 
گذرواژه
 
شنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۶
www.sstp.ir
1
ویدئوهای فناوری ## راه اندازی نهایی نمایشگاه مجازی محصولات پارک علم و فناوری استان سمنان ## معرفی پارک علم و فناوری استان سمنان ## شاهرود، بهشت کویر ##

بخشی از بیانات مقام معظم رهبری در سفر به شهرستان سمنان

سفر مقام معظم رهبری به شاهرودبسيار خرسند و مسرورم و خداى متعال را سپاسگزارم كه توفيق داد امروز در ميان مردمى باشم كه يادگارِ نشانه هاى كهن ترين فرهنگ غنىِ اسلامى و ايرانى را در ميان خود دارند. عزيزان من! در گذشته ى تاريخى، ما هميشه استان سمنان را به عنوان استانى متدين و دانش پژوه دانسته ايم و شناخته ايم. در ميان شاخصه هاى متعدد اين استان، آن چيزى كه از همه برجسته تر است، عبارت است از اين دو شاخصه: ديندارى و علم؛ دانش پژوهشى و برجستگى علمى. در دوران خود ما هم، آنچه كه از استان پهناور شما ديده ايم و به ياد داريم، همه نشانه هاى خُلقيات خوب، عمل صالح، هوش و استعداد بشرىِ سطح بالا و حضور مردانه و دلاورانه در ميدان هاى مختلف انقلاب بوده است؛ هم در دوران انقلاب كه من خودم در برخى از نقاط اين استان از نزديك شاهد بوده ام؛ هم در دوران دفاع مقدس كه ماجراى حيرت انگيز و شنيدنى بسيارى از تيپ قائمِ سمنان، از مجموعه ى پشتيبانىِ جنگ سمنان و ستاد جهاد سازندگى در سمنان، از بسيجيان سمنان، از خانواده هاى شهدا و ايثارگران استان سمنان در ذهن و خاطره ى ما هست كه من انشاء اللَّه در زيارت خانواده هاى شهدا به بعضى از آنها اشاره خواهم كرد. از لحاظ هوش بشرى و استعداد انسانى هم اين استان جزو استان هاى پيشرو كشور است. درصد بالاى سواد، درصد بالاى رتبه ى قبولى در دانشگاه، شخصيت هاى برجسته ى علمى، سياسى و اجتماعى، فعالان گوناگون و حضور محيطهاى دانشگاهى بزرگ در اين استان، همه مؤيد همان معناست كه تاريخ به ما منعكس كرده است. ديندارى مردم هم آن شاخصه ى اصلى و پشتوانه ى همه ى زيبايي ها و نيكي هاست.

تدوین و دانش پژوهی دو شاخص اصلی مردم استان سمنان است. مردم فهیم این استان، علاوه بر برخورداری تاریخی از فرهنگ غنی اسلامی ایرانی، از ویژگی هایی نظیر هوش و استعداد وافر، حضور در میدان مختلف انقلاب خلقیات نیكو و عمل صالح بهره مندند كه این مسئله، استان سمنان را جزو استان های پیشرو كشور درآورده است.

این استان، همچنان زمینه های فراوانی برای توسعه و آبادانی دارد كه امیدواریم با استفاده از استعدادهای انسانی و طبیعی استان، روند پیشرفت آن، روز به روز سرعت بیشتری یابد.

 

تاریخچه سمنان

در حدود العالم درباره سمنان نوشته شده: "سمنان شهركی است خرم و آبادان و از وی میوه ها خیزد بهتر از همه جا".

گفته می شود: تهمورث در اوایل سلطنت خود برای رسیدگی به امور كشور عزم دیار خراسان نمود. در حین مسافرت؛ از محل سمنان كنونی كه در آن زمان به صورت جنگل و ساحل دریا بود دیدن كرد. سمنان در آن زمان جلگه ای وسیع و خوش منظره بود كه نظیر آن نقطه را نقاط مازندران و گیلان كنونی باید دانست. از آنجا كه محل مذكور مورد پسند تهمورث واقع شد؛ امر كرد شهر بزرگی بنا نمایند و نام آنرا سمینا بنامند. اما عده ای دیگری از مردم سمنان نام اصلی سمنان را سمنون به كسر سین می دانند. می گویند این شهر بنام درویش تارك دنیایی به نام سمنون كه در كوه های پیغمبران سمنان می زیسته است بنا گردید و لغت سمنون در اثر كثرت استعمال به سمنان معروف شد.

برخی بر این باورند که سمنان در اصل «سکنان» منسوب به طوایف سَکَه ها می باشد و الف و نون آن نشانه نسبت و مکان است که در واژه های گیلان و غیره مشاهده می شود.

عده ای دیگر از اهالی سمنان عقیده دارند که نام قدیم سمنان (سیم لام) بوده که بنای آن به دست دو نفر از فرزندان نوح پیغمبر به نام های (سیم النبی) و (لام النبی) انجام گرفته که مقبره آنان در کوه های شمال شرقی سمنان در محلی موسوم به پیغمبران واقع است. بر این اساس کلمه (سیم لام) در اثر کثرت استعمال به مرور زمان به سمنان تبدیل شده است.

روایت دیگر حاکی از این است که نام قدیم سمنان در زبان محلی «سه مه نان» بوده و منظور ساکنان آن این بوده است که محصولات کشاورزی این منطقه نان و آذوقه اهالی را بیش از سه ماه تأمین نمی کند. بعدها به مرور زمان «سه مه نان» به سمنان تغییر یافته است.

 

مشخصات جغرافيايي

سمنان یکی از شهرهای ایران، مرکز استان سمنان و شهرستان سمنان است. این شهر در جنوب رشته کوه البرز و شمال دشت کویر در راه تهران به خراسان قرار گرفته است. آب و هوای آن خشک و معتدل می‌باشد. این شهر در حد فاصل سه شهر دامغان، گرمسار و مهدیشهر در طول جغرافیایی ۵۳ درجه و ۲۳دقیقه و عرض جغرافیایی ۳۵ درجه و ۳۴ دقیقه واقع شده و ارتفاع متوسط آن از سطح دریا۱۱۳۰ متر است. همچنین فاصله آن تا تهران ۲۱۶کیلومتر است و به راه آهن سراسری تهران_مشهد، متصل می‌باشد. جمعیت شهر سمنان بر اساس نتایج سرشماری سال ۱۳۸۵خورشیدی، برابر بر ۱۲۶٬۷۸۰نفر بوده‌است. مردم سمنان به گویش سمنانی خاص خود سخن می گویند.

آب و هوای این شهر در تابستان گرم و در زمستان نسبتاً سرد می باشد. بارندگی های این شهر در فصول سرد سال صورت می گیرد و میزان متوسط بارندگی سالانه آن ۱۴۰میلیمتر می باشد. متوسط درجه حرارت سالانه 17.7 درجه سانتیگراد است و همچنین متوسط تعداد روزهای یخبندان در طول سال در حدود ۴۸روز می باشد.

در جنوب سمنان مناطقی چون دشت کویر، ریگ جن، تپه های حصار از مهم ترین ویژگی های جغرافیایی به شمار می روند. رودخانه فصلی گل رودبار در شمال غرب این شهر و با سرچشمه گرفتن از رشته کوه های البرز و گذر از شهرستان مهدیشهر به دشت کویر می ریزد .

شهرستان سمنان با 182260 نفر جمعیت پس از شهرستان شاهرود دومین شهرستان پرجمعیت استان سمنان و از نظر وسعت با مساحت 22191 کیلومترمربع دومین شهرستان استان پس از شهرستان شاهرود محسوب می شود. (سرشماری نفوس و مسکن سال 1390 مرکز آمار ایران)

 

جاذبه های گردشگری

از بارزترین جاذبه های دیدنی این شهر می توان به آسمان شب این شهر اشاره کرد. آسمانی که به دلیل آلودگی نوری بسیار پایین، منجمان و علاقه مندان آماتور و حرفه ای را به خود فرا می خواند. از این حیث می توان به شهر سمنان لقب شهر ستاره ها را داد.

دروازه ارگ سمنان

دروازه ارگ سمنان
دروازه ارگ سمنان در شهر سمنان واقع است. این بنا دروازه شمالی و تنها باقی مانده ارگ سمنان است که در زمان بهمن میرزای بهاءالدّوله فرزند فتحعلی شاه قاجار، ساخته شده است.

از نوشته کتیبه روی آن برمی آید که ساختمان آن در سال ۱۳۰۲ ه.ق، در زمان سلطنت ناصرالدین شاه قاجار و حکمرانی انوشیروان میرزا حکمران سمنان، دامغان، شاهرود و بسطام به اتمام رسیده است.

دروازه ارگ فعلی در واقع دروازه شمالی مجموعه ارگ دولتی قدیم سمنان بوده است. امروزه از مجموعه ارگ دولتی کهن سمنان چیزی باقی نمانده است زیرا در زمان رضا شاه به هنگام ساخت و ساز خیابان ها و بناهای نو، تمامی این مجموعه، به جز دروازه شمالی آن تخریب شد.

 

مسجد جامع سمنان

مسجد جامع سمنان
مسجد جامع سمنان بنایی بسیار کهن و باارزش در سمنان است. در طول زمان تغییرات و تحولات زیادی در این مسجد بوجود آمده است، اما هم اکنون در آن آثار دوران سلجوقی و تیموری دیده می‌شود. عقیده بر این است که این مسجد در قرن نخست هجری و بر روی خرابه های آتشکده بنا شده است.
مسجد جامع سمنان در طول تاریخ از لحاظ مذهبی، فرهنگی و اجتماعی از ارزش و اعتبار زیادی برخوردار بوده است.

کاروانسرای سنگی آهوان

کاروانسرای سنگی آهوان

کاروانسرای سنگی آهوان در منطقهٔ سردسیر آهوان در ۴۲ کیلومتری خاور شهر سمنان قرار گرفته است. ساختمان این کاروانسرا از سنگ و ملات ساروج است. این کاروانسرا در قرن پنجم هجری ساخته شده است. در نزدیکی این بنا، کاروانسرای شاه‌عباسی آهوان نیز قرار دارد که در زمان صفویه در کنار کاروانسرای قدیمی ساخته شد.

گمان می رود که این کاروانسرا از ساختمان‌های دارای اهمیت بوده و گونه ی ساختمان و آثار موجود، دیرینگی آن را تأیید می‌کند. اکنون از ساختمان این کاروانسرا فقط دیوارهای اطراف و قسمتی از دالان ورودی بزرگ جلو آن بجا مانده و بقیه به صورت تلی از سنگ‌های کوچک و بزرگ درآمده است. حیاط مرکزی کاروانسرا مستطیل شکل است و ‪  ۲۶‬اتاق دارد.

نویسنده مطلع الشمس درباره این کاروانسرا چنین می‌گوید:
«رباط انوشیروانی که بسیار قدیم و به قدمت آن رباطی در ذهاب و ایاب سفر خراسان دیده نشده و بر نهج غریبی آن را ساخته اند تمام این بنا از سنگ و گچ و آجر است چهار ایوان بلند در چهار سمت دارد...»

 

آرامگاه شیخ علاء الدوله سمنانی

آرامگاه شیخ علاء الدوله سمنانی
آرامگاه شیخ علاءالدوله سمنانی، یکی از بناهای باستانی واقع در روستای صوفی آباد در شهرستان سمنان است. در آغاز بنایی رفیع و با عظمت بود که به دستور عمادالدین جمال الدین عبدالوهاب وزیر سلطان محمد خدابنده از خشت خام ساخته شد.

بنای خانقاه و آرامگاه شیخ علاءالدوله سمنانی که بازمانده معماری اواخر قرن هشتم است، به علت نداشتن استحکام و بی توجهی روبه ویرانی نهاد. به طوری که به جز دو ستون ایوان بقیه بنا منهدم شد.

 

منابع:

| نوشته حسین دباغان | تاریخ ثبت 1392/03/13 - 10:52 | گروه معرفی استان | آخرین ویرایش 1392/03/13 - 10:52 | 0 نظر | 6783 بازدید |
0 نظر
آخرین نظر: ندارد
نظر شما
نام
*
رایانامه
*
توضیح
*
 
 
Waiting در حال انجام عملیات...
سمنان، شهر ستاره ها
دروازه ارگ سمنان
کاشی کاری های دروازه ارگ سمنان
مسجد جامع سمنان
آرامگاه شیخ علاءالدوله سمنانی
آرامگاه شیخ علاءالدوله سمنانی

زمان آخرین به‌روزرسانی آمار: 1396/06/31 - 16:26 / به‌روزرسانی بعدی: 1396/07/01 - 16:26

انتصاب دکتر سیدمحمد اسماعیل جلالی، رییس پارک علم و فناوری استان سمنان به عنوان عضو گروه تخصصی فناوری کمیسیون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

مدیر عامل شرکت پارس‌گاس‌ایما از واحدهای فناور مستقر در مرکز رشد واحدهای فناور سمنان پارک علم و فناوری استان سمنان در چهلمین نشست دوره‌ای گروه بانک توسعه اسلامی در موزامبیک شرکت کرد

یازدهمین جشنواره ملی داستان رضوی (کبوتر حرم)

شعار سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر (5 تیر 1394)؛ بیایید باهم، زندگیمان، جامعه‌مان و هویت‌مان را عاری از مواد مخدر سازیم

تسهیلات مصوب قانون بودجه سال 1394 کل کشور برای شرکت‌ها و موسسات فعال در امور سرمایه‌گذاری و فناوری اطلاعات

نحوه بهره مندی از معافیت های مالیاتی قانون حمایت از شرکت و موسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری ها و اختراعات مصوب 1389/08/05

حلول ماه مبارک رمضان گرامی باد

تسهیلات نظام وظیفه تخصصی برای افراد فعال در شرکت‌های دانش‌بنیان (دانش آموختگان برتر فناور)

پنجمین کنفرانس بین‌المللی توسعه پایدار و عمران شهری

دومین همایش ملی بهبود محیط کسب و کار

قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل: بین المللی شدن تنها مسیر توسعه دانشگاه ها است

دیدار اعضای هیات رییسه دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهرود با رییس، معاونین و مدیران پارک علم و فناوری استان سمنان

رحلت جانسوز امام خمینی(ره) تسلیت باد

ولادت با سعادت حضرت قائم(عج) گرامی باد

همایش تجاری‌سازی طرح‌های پژوهشی با برخورداری از صندوق پژوهش و فناوری استان سمنان و تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی در پارک علم و فناوری استان سمنان برگزار شد

همایش تجاری‌سازی طرح‌های پژوهشی با معرفی صندوق پژوهش و فناوری استان سمنان و تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی

استقرار شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان در پردیس پارک علم و فناوری استان سمنان

سوم خرداد، سالروز آزادسازی خرمشهر گرامی باد

پورتال سازمان مدیریت بحران کشور

ولادت فرخنده امام حسین(ع)، ولادت حضرت ابوالفضل العباس(ع) و ولادت امام زین العابدین(ع) مبارک باد

افتتاح رسمی سامانه ایده بازار ایرانی در مرکز رشد واحدهای فناور دامغان پارک علم و فناوری استان سمنان

تسلیت به همکار ارجمند جناب آقای وحید امینیان

هفدهمین کنفرانس شیمی معدنی ایران

27 اردیبهشت، روز جهانی ارتباطات و روابط عمومی گرامی باد

مبعث رسول اکرم‌(ص) مبارک باد

گزارش تصویری از بازدید پایه ششم مدرسه ابتدایی بیارجمند از پارک علمی-تفریحی نوآموز

گزارش تصویری از بازدید پایه سوم دبیرستان نمونه دولتی الزهرا از پارک علمی-تفریحی نوآموز

دکتر هراتی‌زاده، مدیر مراکز رشد پارک علم و فناوری استان سمنان خبر داد: ارایه خدمات برخط در مراکز رشد پارک علم و فناوری استان سمنان

برگزاری سیزدهمین نشست مدیران و کارشناسان و پنجمین جلسه تحلیلی عملکرد مراکز رشد پارک علم و فناوری استان سمنان در مرکز رشد مهدی‌شهر

تسلیت به همکار ارجمند سرکار خانم فاطمه باقری

پانزدهمین جلسه کارگزاری «کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان و نظارت بر اجرا» در پارک علم و فناوری استان سمنان برگزار شد

برگزاری جلسه مشترک بین مرکز رشد واحدهای فناور گرمسار و نماینده شرکت ربات‌های صنعتی KUKA آلمان

نمایشگاه فناوری‌های پیشرفته اراک

چهاردهمین نمایشگاه بین المللی لوازم و تجهیزات پلیسی، ایمنی و امنیتی

«دیدبان فناوری» فصلنامه پارک علم و فناوری استان سمنان - سال سوم شماره سوم- پاییز 1393

همایش نقش حمایت از اختراعات و حقوق مالکیت فکری در رشد و توسعه ملی

جشنواره علم و عامِه

جلسه «حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان به منظور تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی» در پارک علم و فناوری استان سمنان برگزار شد

دریافت فایل قالب ارسال پروپوزال به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

ولادت امام علی (ع) و روز مرد مبارک