پارک علم و فناوری

پارک علم و فناوری استان سمنان
بستن
سبد سفارش
سبد سفارش
مدیریت سفارش‌هایی که به سبدسفارش اضافه شده است
| مجموع مبلغ سفارش: 0 ریال |
##id##
##TaskCol##
##NameCol##
##PriceCol##
##CountCol##
##EntiretyCol##
##id##
عملیات
نام
هزینه
تعداد
جمع کل (ریال)
##id##
 
 
جمع کل:
 
0

لطفا برای ثبت سفارش دکمه «ثبت نهایی سبد سفارش» را کلیک کنید
صبر کنید Waiting درحال انجام عملیات...
لطفا قبل از ثبت نهایی سبد سفارش وارد سامانه شوید
1 http://www.sstp.ir/Page/Public/NewsView.aspx?IdNews=208
نام کاربری یا رایانامه
 
گذرواژه
 


1 ~/Page/User/AdminHome.aspx
نام کاربری یا رایانامه
 
گذرواژه
 
شنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۶
www.sstp.ir
1
ویدئوهای فناوری ## راه اندازی نهایی نمایشگاه مجازی محصولات پارک علم و فناوری استان سمنان ## معرفی پارک علم و فناوری استان سمنان ## شاهرود، بهشت کویر ##

بخشی از بیانات مقام معظم رهبری در سفر به شهرستان دامغان

سفر مقام معظم رهبری به شاهرودمن خود را در جمع شما برادران و خواهران عزيز دامغانى، در جمع يك مجموعه ى آشنا و سرشار از محبت و لطف مشاهده مى كنم و خدا را سپاسگزارم. شهر كهن و زيباى شما يكى از مراكز عمده ى افتخارات اين استان است. آنچه كه درباره ى گذشته ى اين شهر و پرورش اديبان و شاعران و دانشمندان و شخصيت هاى برجسته در كتاب ها نوشته و در خاطره ى تاريخ ثبت كرده‌ اند، براى همه معلوم است. آنچه ما در زمان خودمان مشاهده كرديم، دامغان را مركز مردم مؤمن، صميمى، با محبت و قانع و صبور و در ميدان هاى انقلاب فعال ديديم؛ چه در دوران دفاع مقدس و چه قبل از آن، كه من ديروز در جمع خانواده هاى معظم شهيدان عرض كردم: در دوران جنگ و دفاع مقدس، ستادهاى پشتيبانى جنگ و ستادهاى مهندسىِ وابسته ى به جهاد سازندگى-كه در استان يك مجموعه ى بسيار فعال و در بين استان هاى كشور كم نظير بودند - مركزيت و فرماندهى آن با دامغاني هاى فعال و مجاهد و مبارز و فداكار بود. در بين شهداى نام‌آور جمهورى اسلامى ايران، شهيد شاهچراغى- كه نه فقط متعلق به مردم دامغان، بلكه متعلق به ملت ايران است- يكى از پرچم هاى افتخارِ اين مردم عزيز است. شهداى بزرگوار ديگرى هم كه ما حالا در گلزار شهدا و مزارهاى مبارك آنها را زيارت كرديم، هر كدام چلچراغى از معنويت و شكوه و افتخار در فضاى اين شهر كهن و با سابقه ى تاريخى روشن كرده‌ اند. اينها نشانه هاى عزت و شجاعت و غيرت و ايمان شما مرد و زنِ مؤمن و صميمى‌ اند.
 

تاریخچه دامغان

دامغان، زمانی با نام صد دروازه (به یونانی: هکاتوم پیلوس) پایتخت دولت اشکانیان بوده است. قدیمی ترین مسجد ایران به نام مسجد تاریخانه در این شهر قرار دارد.

دور شهر دامغان کاملاً دیوار کشیده شده است گفته می شود به قدری دیوارهای ستبری داشته که دو درشکه از کنار هم بر روی دیوار رد می شدند. بازمانده های آن دیوار هم اکنون هم دیده می شود و به نام دیوار بارو مشهور است. دامغان دو گونه آب و هوا دارد. از جنوب به دشت کویر و از شمال به دامنه های جنوبی رشته کوه البرز متصل است. به همین دلیل بیشتر گونه های میوه در این شهر می رویند.

دامغان در ۷۰۰۰ سال پیش تمدنی بزرگ داشته که تصویری از ۷۰۰۰ سال پیش در آنجا یافت شده. تحقیقات نشان داده در ۷۰۰۰ سال پیش دامغان بزرگترین صادر کننده مس بوده‌است.

 

صنایع دستی

در مورد صنايع دستی فعاليت مردم در اين شهرستان بيشتر در زمينه قالی بافی و به مقدار کم هم پارچه بافی (کرباس و غيره) و چيت زنی است. نمد مالی و گليم بافی نيز تا حدودی رايج می باشد. در 18 روستای اين شهرستان، فعاليت قالی بافی رواج دارد که بيشتر بافنده ها را زنان و دختران تشکيل می دهند.چيت زنی يکی از هنرهايي است که از قديم در دامغان معمول بوده است و پارچه های سفيد کرباس را به منظور تهيه سفره، پرده و رويه لحاف به صورت های مختلف و زيبايي چيت می زنند.

 

جاذبه های گردشگری

مسجد تاریخانه

مسجد تاریخانه دامغان

مسجد تاریخانه از آثار باستانی دامغان است که طبق تحقیقات اداره کل باستان شناسی قبل از تسلط اعراب بر ایران آتشکده بوده و بعداً به مسجد تبدیل شده است. ساختمان بنای مجدد آن مربوط به قرن دوم هجری است و اسلوب ساختمان آن نیز به سبک بناهای دوره ساسانیان می باشد. تاریخانه در ترکی به معنای خانه خداست.

در این مسجد ستون هایی مدور قرار دارد که با آجرهایی به طول ۳۵ و به عرض ۳۴ و ۷ سانتی متر ساخته شده و به نام چهل ستون معروف است. تعداد ستون ها ۲۶ عدد می باشد که ۱۸ ستون آن در یک طرف و ۵ ستون در سمت دیگر و ۳ ستون در مقابل قرار گرفته است. محیط هر ستون در حدود ۵ متر و ارتفاعش از سطح زمین تا محلی که طاق ها برآن متکی است ۸۴/۲ متر و تا پشت بام ۶ متر می باشد. طاق های این ساختمان به مرور زمان فرو ریخته بوده که از محل وجوه جمع آوری شده از مردم شهر با خشت خام بر طاق های مزبور سقف زده اند.

در سمت مغرب مسجد بین ۶ دهانه و طاق، یک دهانه و طاق بزرگ تری به طول ۱۲/۱۴ متر و عرض ۰۳/۵ متر وجود دارد، که آثار محراب و منبر مسجد در این دهانه دیده می شود عرض هر یک از شش دهانه یا ایوان که در طرفین دهانه وسطی واقع شده اند ۳۶/۶ متر است. صحن مسجد تقریباً مربع شکل و به طول ۲۷ و عرض ۲۶ متر می باشد.

 

غار شیربند

غار شیربند یکی از زیباترین نمونه های غارهای ایران است که در 12 کیلومتری شمال شرقی شهر دامغان واقع شده است. برای دسترسی مناسب به این غار 10 کیلومتر جاده قدیم آب بخشان به گردنه بشم را طی نموده تا به مزرعه خوش آب و هوای شیربند برسید. سپس 5/1 کیلومتر جاده ای که در قسمت شرقی مزرعه است به طرف روستای جزن ادامه داده در ادامه جاده فرعی جدید الاحداث سمت چپ خود را 500 متر به طرف شمال می پیمایید.

دهانه غار در کمرکش کوهی صخره ای که از بستر رودخانه 50 متر ارتفاع دارد واقع گردیده است. ساختمان این غار چون در یک رشته فلات آهکی قرار گرفته است دارای سازندگی های فوق العاده زیبا می باشد.

مسیر اصلی غار به سوی شمال 350 متر امتداد دارد اما شعبه های فرعی متعددی به صورت تنگه های کوچک و مسدود و غیر مسدود از جناح های چپ و راست قرار دارند. در این غار قندیل و ستون های زیبای آهکی به رنگ و اندازه های مختلف از سقف غار آویزان است زمین شناسان قدمت سنگ و ستون های این کوه و غار را به 136 تا 190 میلیون سال قبل نسبت می دهند.

در دیواره های غار در اثر رسوب کربنات کلسیم محلول در آب اشکال بسیار سپید و زیبایی همانند گچ بری های کاخ ها و منازل بصورت گل کلمی و اجتماع بلورهای سوزنی شکل، مناظر جالب توجه و زیبایی را بوجود آورده است که از شاهکارهای آفرینش است.

 

چشمه علی

چشمه علی دامغان

چشمه علی که نام اصلی آن بنا به نوشته مورخین علی بولاغ است در شمال غربی دامغان و در مسیر راه دامغان ـ کیاسر ـ ساری و به فاصله 32 کیلومتری از دامغان قرار گرفته است.

در اطراف آن باغات و کوه های زیبا و سرسبزی وجود دارد که از آب چشمه علی آبیاری می شود. این چشمه از لحاظ تقسیمات جغرافیایی در حوزه دهستان رودبار قرار دارد و دارای دو دریاچه می باشد که اولی در شمال و دیگری در جنوب عمارت فتحعلی شاه قرار دارد. دریاچه شمالی بر تپه خاکی هموار با سنگ و شن متصل است که قسمت اعظم آب چشمه از این قسمت خارج می شود.

این رودخانه همانند رودخانه های دیگر دامغان فصلی بوده و از شاخه های دامغان رود و آستانه تشکیل می شود و به عبارتی دیگر از دره های جنوبی شاهکوه گرگان سرچشمه گرفته و به دشت کویر منتهی می گردد و مشتمل بر 50 چشمه است که سالانه جمعاً 30 میلیون متر مکعب آب را به دشت دامغان جاری می سازند.

درسمت شمالی و در داخل درياچه به فاصله قريب پانصد متر از تپه های آبده، ساختمانی است دو طبقه و دارای ايوان محصور در آب که توسط فتحعلی شاه قاجار ساخته شده است. طبقه فوقانی و تحتانی از دو طرف باز است و هر کس در آن بنشيند دو طرف درياچه را می تواند مشاهده نمايد.

در تاریخ آمده است چون فتحعلی شاه قاجار در مولود خانه دامغان دیده به جهان گشود پس از رسیدن به سلطنت، علاقه زیادی به محل تولد خود پیدا کرد و چند دفعه به دامغان سفر نمود.

وی در سفری که برای جلوگیری از پیشرفت نادر میرزا پسر شاهرخ نادری در مشهد، به طرف خراسان می رفت در چشمه علی توقف نموده و دستور ساخت عمارتی را بدون فوت وقت داد. در مراجعت با مشاهده عمارت چشمه علی، شعف و شادمانی وی را فرا می گیرد و شعرای وقت نیز فرصت را غنیمت شمرده و اشعار بسیار زیبایی را می سرایند و حکاکان آنها را بر سنگ حک کرده و در عمارت نصب می کنند.

پس از ساخت عمارت فوق، شاه اعلام کرد: «این عمارت کعبه ثانی نیاز دارد» و دستور داد مسجدی در کنار چشمه بسازند. پس در آن مسجدی در جوار عمارت، با طاق رومی ساخته شد که تا چندین سال قبل آثاری از آن مشاهده می شد.

فتحعلی شاه در آن زمان دستور داد وقف نامه ای را برای چشمه علی بر دو سنگ حک و در مسجد نصب نمایند ولی به دلیل عدم کارایی و مخروبه شدن مسجد، آثار باقیمانده تخریب و مجدداً در همان محل مسجدی زیبا احداث گردید.

 

جنگل سیاه خانی

جنگل سیاه خانی در شمال شهرستان دامغان و در کنار جاده دامغان ـ دیباج ـ گلوگاه ـ بهشهر قرار گرفته است. جاده گلوگاه یکی از نزدیکترین راه های ارتباطی بین دامنه های جنوبی و شمالی البرز می باشد که بخشی از آن در محدوده شهرستان دامغان قرار گرفته است.

 

تنگه زندان

تنگه زندان از جمله جاذبه های شهرستان دامغان است که در طی سال گردشگران و طبیعت دوستان فراوانی را به سوی دیدنی های بی شمار خود جذب می کند. این تنگه در 17 کیلومتری شرق شهر دیباج واقع شده است و دسترسی به آن آسان است.

جهت اصلی این تنگه رویایی و خیال انگیز جنوبی و شمالی می باشد و در دامنه های جنوبی کوه سترگ کهکشان واقع شده است.

تنگه دارای دیوارهای صخره ای و سنگی مرتفعی است که بسیار جذاب و سحر انگیز است. آب بسیار خنک و گوارایی در مسیر تنگه جریان دارد. وجود این آب و فراز و نشیب تنگه زمینه ایجاد آبشارک ها و آبشار زیبایی را فراهم آورده است که بر جذابیت های بی شمار تنگه افزوده است.

در بهار و تابستان مسیر تنگه و بیرون آن همه جا مملو از علفزارهای سرسبز و گیاهان معطر و رنگارنگ کوهستانی است که بی تردید از دیدن آن همه تنوع و بوهای شامه نواز خیره و مسحور می شوید.

 

منطقه جهان نما

منطقه حفاظت شده جهان نما كه از نام يك دهكده ييلاقي در دامنه آن اقتباس شده است، در سال هزار و سيصد و پنجاه و دو براساس مصوبه شوراي عالي حفاظت محيط زيست با وسعتي معادل سی هزار و ششصد و پنجاه هكتار به عنوان منطقه حفاظت شده اعلام گرديد.

اين منطقه در ارتفاعات نوار شمالي دامغان به سمت استان گلستان و در حد فاصل منطقه چهارده به سمت سرخ گريوه در مسير توسكا چشمه در جاده دامغان گلوگاه قرار گرفته است.

پست ترين نقطه آن ششصد متر و بلندترين نقطه آن هزار و شصت و هشت متر از سطح دريا ارتفاع دارد. از قديم الايام محل تفريح و گردش و يكي از شكارگاه هاي منطقه بوده است فاصله اين منطقه از دامغان در حدود 100 كيلومتر است. پوشش گياهي منطقه به دليل شرايط آب و هوايي مناسب بسيار متنوع است.

يكي ديگر از زيستگاه ها چلستان است كه در محدوده آن مرال، خرس، گرگ، پلنگ و قوچ و ميش و بز يافت مي شود.در جهان‌نما گونه‌هاي مختلفي از پرندگان مانند شكاري‌ ها، لاشخور‌ها، طرقه ها، جغدها، كبوترها، زنبور‌خورها، سسك ها، سعوها، عقاب ها، كلاغ هاي زرد پره ها و غيره را مي توان مشاهده كرد.

چشمه سارهاي زيادي در داخل منطقه حفاظت شده و محيط هاي اطراف آن وجود دارد كه سرچشمه بسياري از رودخانه‌هاي بزرگ و كوچكي است كه به عنوان ذخاير منابع آبي محسوب مي شود كه به خارج از منطقه جريان مي يابند.

 

محصولات کشاورزی

پسته دامغان

مهمترین فراورده کشاورزی دامغان پسته است که مرغوب ترین پسته در ایران بعد از پسته رفسنجان به شمار می رود. سیب، زردآلو، انگور و... از دیگر محصولات کشاورزی دامغان به شمار می رود.

منبع:

| نوشته سید مسعود آقایان | تاریخ ثبت 1392/03/12 - 09:30 | گروه معرفی استان | آخرین ویرایش 1392/03/12 - 09:30 | 0 نظر | 6765 بازدید |
0 نظر
آخرین نظر: ندارد
نظر شما
نام
*
رایانامه
*
توضیح
*
 
 
Waiting در حال انجام عملیات...
صد دروازه، شهری با 7 هزار سال تمدن

زمان آخرین به‌روزرسانی آمار: 1396/07/01 - 12:55 / به‌روزرسانی بعدی: 1396/07/02 - 12:55

انتصاب دکتر سیدمحمد اسماعیل جلالی، رییس پارک علم و فناوری استان سمنان به عنوان عضو گروه تخصصی فناوری کمیسیون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

مدیر عامل شرکت پارس‌گاس‌ایما از واحدهای فناور مستقر در مرکز رشد واحدهای فناور سمنان پارک علم و فناوری استان سمنان در چهلمین نشست دوره‌ای گروه بانک توسعه اسلامی در موزامبیک شرکت کرد

یازدهمین جشنواره ملی داستان رضوی (کبوتر حرم)

شعار سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر (5 تیر 1394)؛ بیایید باهم، زندگیمان، جامعه‌مان و هویت‌مان را عاری از مواد مخدر سازیم

تسهیلات مصوب قانون بودجه سال 1394 کل کشور برای شرکت‌ها و موسسات فعال در امور سرمایه‌گذاری و فناوری اطلاعات

نحوه بهره مندی از معافیت های مالیاتی قانون حمایت از شرکت و موسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری ها و اختراعات مصوب 1389/08/05

حلول ماه مبارک رمضان گرامی باد

تسهیلات نظام وظیفه تخصصی برای افراد فعال در شرکت‌های دانش‌بنیان (دانش آموختگان برتر فناور)

پنجمین کنفرانس بین‌المللی توسعه پایدار و عمران شهری

دومین همایش ملی بهبود محیط کسب و کار

قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل: بین المللی شدن تنها مسیر توسعه دانشگاه ها است

دیدار اعضای هیات رییسه دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهرود با رییس، معاونین و مدیران پارک علم و فناوری استان سمنان

رحلت جانسوز امام خمینی(ره) تسلیت باد

ولادت با سعادت حضرت قائم(عج) گرامی باد

همایش تجاری‌سازی طرح‌های پژوهشی با برخورداری از صندوق پژوهش و فناوری استان سمنان و تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی در پارک علم و فناوری استان سمنان برگزار شد

همایش تجاری‌سازی طرح‌های پژوهشی با معرفی صندوق پژوهش و فناوری استان سمنان و تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی

استقرار شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان در پردیس پارک علم و فناوری استان سمنان

سوم خرداد، سالروز آزادسازی خرمشهر گرامی باد

پورتال سازمان مدیریت بحران کشور

ولادت فرخنده امام حسین(ع)، ولادت حضرت ابوالفضل العباس(ع) و ولادت امام زین العابدین(ع) مبارک باد

افتتاح رسمی سامانه ایده بازار ایرانی در مرکز رشد واحدهای فناور دامغان پارک علم و فناوری استان سمنان

تسلیت به همکار ارجمند جناب آقای وحید امینیان

هفدهمین کنفرانس شیمی معدنی ایران

27 اردیبهشت، روز جهانی ارتباطات و روابط عمومی گرامی باد

مبعث رسول اکرم‌(ص) مبارک باد

گزارش تصویری از بازدید پایه ششم مدرسه ابتدایی بیارجمند از پارک علمی-تفریحی نوآموز

گزارش تصویری از بازدید پایه سوم دبیرستان نمونه دولتی الزهرا از پارک علمی-تفریحی نوآموز

دکتر هراتی‌زاده، مدیر مراکز رشد پارک علم و فناوری استان سمنان خبر داد: ارایه خدمات برخط در مراکز رشد پارک علم و فناوری استان سمنان

برگزاری سیزدهمین نشست مدیران و کارشناسان و پنجمین جلسه تحلیلی عملکرد مراکز رشد پارک علم و فناوری استان سمنان در مرکز رشد مهدی‌شهر

تسلیت به همکار ارجمند سرکار خانم فاطمه باقری

پانزدهمین جلسه کارگزاری «کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان و نظارت بر اجرا» در پارک علم و فناوری استان سمنان برگزار شد

برگزاری جلسه مشترک بین مرکز رشد واحدهای فناور گرمسار و نماینده شرکت ربات‌های صنعتی KUKA آلمان

نمایشگاه فناوری‌های پیشرفته اراک

چهاردهمین نمایشگاه بین المللی لوازم و تجهیزات پلیسی، ایمنی و امنیتی

«دیدبان فناوری» فصلنامه پارک علم و فناوری استان سمنان - سال سوم شماره سوم- پاییز 1393

همایش نقش حمایت از اختراعات و حقوق مالکیت فکری در رشد و توسعه ملی

جشنواره علم و عامِه

جلسه «حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان به منظور تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی» در پارک علم و فناوری استان سمنان برگزار شد

دریافت فایل قالب ارسال پروپوزال به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

ولادت امام علی (ع) و روز مرد مبارک