پارک علم و فناوری

پارک علم و فناوری استان سمنان
بستن
سبد سفارش
سبد سفارش
مدیریت سفارش‌هایی که به سبدسفارش اضافه شده است
| مجموع مبلغ سفارش: 0 ریال |
##id##
##TaskCol##
##NameCol##
##PriceCol##
##CountCol##
##EntiretyCol##
##id##
عملیات
نام
هزینه
تعداد
جمع کل (ریال)
##id##
 
 
جمع کل:
 
0

لطفا برای ثبت سفارش دکمه «ثبت نهایی سبد سفارش» را کلیک کنید
صبر کنید Waiting درحال انجام عملیات...
لطفا قبل از ثبت نهایی سبد سفارش وارد سامانه شوید
1 http://www.sstp.ir/Page/Public/NewsView.aspx?IdNews=209
نام کاربری یا رایانامه
 
گذرواژه
 


1 ~/Page/User/AdminHome.aspx
نام کاربری یا رایانامه
 
گذرواژه
 
شنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۶
www.sstp.ir
1
ویدئوهای فناوری ## راه اندازی نهایی نمایشگاه مجازی محصولات پارک علم و فناوری استان سمنان ## معرفی پارک علم و فناوری استان سمنان ## شاهرود، بهشت کویر ##

تاریخچه مهدی شهر

سابقه تاریخی این شهر به پیش از اسلام و حتی به زمان سلسله های پیشدادی می رسد.

مردم این دیار از دیر باز در پاسداری از سرزمین ایران پیش قدم بوده که به عنوان نمونه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• در جنگ شاه طهماسب اول با سلطان سلیمان قانونی (شاه عثمانی) تعداد کمی از سربازان سنگسری (حدود ۲۰۰ نفر) جلو ارتش عظیم عثمانی را سد کردند و همگی کشته شدند تا سپاه ایران بتواند فرصت عقب نشینی و تجدید قوا را پیدا نموده و از نابودی کامل نجات یابد.

• در نبرد مهماندوست اشرف افغان با نادرشاه، جزء سربازان نادرشاه بودند و رشادت زیادی از خود نشان دادند.

• اسماعیل‌خان٬ ذوالفقار خان٬ مطلب خان٬ محمد علی خان و عیسی خان مردانی بسیار متهور و جنگجو بوده که در بیشتر جنگ های مهم دوره فتحعلی شاه حضور داشته و پیروزی های نمایانی بدست آوردند. در رویداد جدایی افغانستان سردار ذوالفقار خان سنگسری فرماندهی سپاه ایران را بعهده داشت و دوبار افغان ها را شکست داد.

• در جنگ ایران و عراق مردم این منطقه بیشترین شهید را در سطح استان دادند
از سال ۱۳۰۷ مهدی شهر دارای شهرداری مردمی بوده و در سال ۱۳۱۴ به‌عنوان چهارمین شهر استان سمنان توسط وزارت کشور به رسمیت شناخته شد. ناحیه سنگسر تا قبل از شهریور ۱۳۲۰ دارای فرمانداری نظامی بود که دودانگه و چهاردانگه و نقاط دیگری از شهرستان ساری سابق جزء آن بوده است. یادآوری می شود که در فرهنگ جغرافیایی ایران که در سال ۱۳۲۹ چاپ شده است، این ناحیه با حدود و مشخصات کنونی به عنوان بخش سنگسر آمده است. این بخش در ۱۳۸۷ به شهرستان مهدی شهر ارتقاء یافت.

زبان سنگسری عضوی از شاخه ی شمال غربی زبان های ایرانی است و با زبان سمنانی ٬ سرخه ای، شهمیرزادی و لاسگردی که از آبادی های مهم شهرستان سمنان و شهرستان مهدی شهر محسوب می شود نزدیکی و شباهت خاصی دارد.

زبان سنگسری در تاریخ معاصر مورد تجزیه و تحلیل بسیاری از کارشناسان و خبرگان رشته زبان شناسی قرار گرفته است .

برای نمونه پروفسور ویندفوهر استاد دانشگاه میشیگان آمریکا، در سال ۱۹۶۵ رساله دکترا خود را با موضوع «ریخت شناسی افعال زبان سنگسری» ارائه داد.

همچنین پروفسور چراغعلی اعظمی سنگسری در رساله ای مجزا و با همکاری پروفسور ویندفوهر، کتابی ماندگار با عنوان "واژه نامه سنگسری" نوشته است که مع الاسف بسیاری از افعال و کلمات موجود در این کتاب دیگر بین اهالی سنگسر تکلم نمی شود.

اهالی مهدی شهر (سنگسر) زبان فارسی را نیز بخوبی صحبت می کنند ولی در بین خود ترجیح می دهند که با زبان خویش حرف بزنند که در این صورت دیگران از آن چیزی سر در نمی آورند.

نمایی زمستانی از مهدی شهر

نمایی زمستانی از مهدی شهر

 

صنایع دستی

صنایع دستی سنگسری ها شامل قالی بافی، نمد مالی، گلیم و جاجیم بافی و همچنین بافتن پارچه های کما بیش ظریف مانند چادر، برک، شال، مقنعه و … می باشد. اندازه قالی ها معمولاً بزرگ نیست و کمتر به بافتن قالی های بزرگ دست می زدنند. بافت نوعی قالی در آن جلب توجه می کند که همان قالی خود رنگ که در برخی نقاط دیگر ایران هم بافته می شود. در این نوع قالی از رنگ طبیعی پشم (سفید، سیاه، خاکستری، قهوه ای، میشی و …) استفاده می کنند. همچنین زنان سنگسری دارای لباس های ویژه‌ ای هستند مانند «ساخته مکنه» که روسری ابریشمین خوش رنگ و نگاری است که قرن ها آن را بافته، زینت داده و به ترتیب خاصی می بندند.

 

مشخصات جغرافيايي

شهر مهدیشهر به عنوان مرکز شهرستان به لحاظ جغرافیایی  از جنوب به شهرستان سمنان از شمال به استان مازندران از شرق به شهرستان دامغان و از غرب به استان تهران در دامنه جنوبی رشته کوهای البرز واقع شده است: ارتفاع آن از سطح دریا 1680 متر است. شهرستان مهدیشهر دارای دو بخش (مرکزی و شهمیرزاد) ، سه شهر (مهدیشهر، شهمیرزاد و درجزین) و تعداد 19 روستا می باشد. و مساحت این شهرستان در حدود 1100 کیلومتر مربع میباشد که محیط شهری آن 139 کیلومتر مربع میباشد.

به گواهی آمارهای سر شماری، سنگسر شهری کاملا مهاجر فرست بوده است، بطوری که جمعیت آن از ۱۴۵۰۰ نفر در سال ۱۳۲۹ به ۹۱۰۱ نفر در سال ۱۳۳۵ کاهش یافته است. این شهر در سال ۱۳۳۵ سومین شهر پرجمعیت استان سمنان بوده است که به تدریج به جایگاه پنجم تنزل پیدا کرده است. اما با فعال شدن صنعت در این شهر، مجددا از سال ۱۳۵۵ روند رشد جمعیتی ادامه می یابد بطوری که هم اکنون رشد جمعیت مهدی شهر ۲/۳ درصد است.

جمعیت شهرستان مهدی شهر طبق سرشماری سال ۱۳۸۵، برابر با ۳۶۸۷۵ و جمعیت مهدی شهر برابر ۲۱۰۰۶ نفر بوده است.

 

جاذبه های گردشگری

حسینیه المهدی

حسینیه المهدی

 

پارک آبشار مهدی شهر

پارک آبشار

پارک آبشار

 

غار دربند

غار دربند

غار دربند

از دیگر جاذبه های دیدنی مهدی شهر می توان به دربند سنگسر، غار دربند مهدی شهر، موزه عشایری ایل سنگسر، عمارت کیپور، دیواره صخره نوردی سنگسر سل، امامزاده قاسم سنگسر اشاره کرد.

 

امامزاده قاسم (ع)

ساختمان حرم امامزاده قاسم را در سال ۹۴۳ خورشیدی حدود ۴ سده پیش و در دوره صفویه به دست هنرمندان ایرانی ساخته شد. این مکان طی محاسباتی حدود ۳۵۰ متر مساحت و ۱۱۰ متر زیر بنا و حدود ۲۴۰ متر محوطه دارد. ضریح در اتاقی به مساحت ۲۵ متر قرار گرفته. امامزاده دارای دو گنبد است که ضریح در زیر یکی از این گنبدها قرار دارد. در سردر ورودی امامزاده، کاشی کاری‌های زیبایی توسط هنرمندان ایرانی طراحی و نصب شده است. دیوارهای امامزاده از جنس خشت و گل و آجر است ولی دیوارهای جدید محوطه آن از جنس آجر و سیمان است.

تصویر در تاریخی امامزاده قاسم زیارت:

 

 

عشایر ایل سنگسری

عشایر ایل سنگسری

سنگسری ها شاخص ترین کوچندگان دامنه های البرز هستند. آن ها طولانی ترین مسیر کوچ جهان را طی می کنند به طوری که فاصله ی دورترین نقطه ی ییلاقی و قشلاقی آنان به بیش از ۱۵۰۰ کیلومتر می رسد. برنارد هوکارد محقق مشهور اروپایی نیز معتقد است عشایر ایل سنگسری طولانی ترین مسیر کوچ رو جهان را دارا هستند.

سیاه چادر عشایر سنگسری که «گوت» نام دارد منحصر به فرد است و از ساختار ویژه ای برخوردار است. تقسیمات داخلی سیاه چادر سنگسری همسان معماری ایرانی است.

پلاس سنگسری کف آن را مفروش و دیوار های نقش دار، فضای داخل چادر را به محل میهمانان، خانواده و آشپزخانه تقکیک می کنند. دست بافته ها و آویزه های بسیاری که دارای نقش و رنگ هستند در داخل چادر ها کاربرد دارند.

عشایر ایل سنگسری از شیر گوسفند و بز ، 32 نوع محصول لبنی تولید می کنند. همچنین آنان در تولید نوعی شکلات محلی به نام چیکو تبحر خاصی دارند. چیکو و روغن زرد که ماحصل تلاش عشایر سختکوش ایل سنگسر است، بخشی از سوغات مهدی شهر را تشکیل می دهد.

امروزه بخش هایی از مراتع استان های سمنان، تهران، قزوین، قم، مرکزی، مازندران، گلستان، گیلان، خراسان رضوی، خراسان شمالی و خراسان جنوبی، و اصفهان همچنان در اختیار عشایر ایل سنگسر قرار دارد.

شهر مهدی شهر (سنگسر سابق) مرکز شهرستان مهدی شهر، خاستگاه ایل سنگسری است که خانوار های عشایری از اواخر شهریور تا اواسط خرداد ماه در آن سکونت دارند.

 

منابع

  • اعظمی سنگسری، چراغعلی. تاریخ سنگسر-مهدی شهر. چاپ اوّل. مؤلف، ۱۳۷۱. 

  • افشار سیستانی، ایرج. مقدمه ای بر شناخت ایل ها و چادر نشینان و طوایف عشایری ایران (جلد ۲). چاپ اوّل. مؤلف، ۱۳۶۶. 

  • بامداد، مهدی. شرح حال رجال ایران در قرن ۱۲ و ۱۳ و ۱۴ هجری(جلد ۱). چاپ اوّل. تهران: زوار، ۱۳۵۷. 

  • تعدادی سنگسری، فاطمه. ادبیات عامیانهٔ سنگسر. چاپ اوّل. سیب سبز، ۱۳۸۱. ISBN 964-93115-5-6. 

  • حقیقت، عبدالرفیع (رفیع). تاریخ قومس. چاپ سوّم. تهران: کومش، ۱۳۷۰. 

  • سازمان جغرافیایی نیرو های مسلح. فرهنگ جغرافیایی آبادی های کشور جمهوری اسلامی ایران (سمنان جلد ۳۹). چاپ اوّل. تهران: سازمان جغرافیایی نیرو های مسلح، ۱۳۶۸. 

  • طاهری، تقی. بخش سنگسر. سمنان: دفتر برنامه و بودجهٔ سمنان، ۱۳۵۵. 

  • لابیرد، آلفرد. سلیمان خان قانونی و شاه طهماسب. ترجمهٔ ربیع‌الله منصوری. چاپ چهارم. زرّین، ۱۳۶۹. 

  • نوبان، مهر الزمان. وجه تسميهٔ شهر ها و روستا های ايران. چاپ اوّل. تهران: حسین علی نوبان،۱۳۶۵.

| نوشته محمد تیموری - سمنان | تاریخ ثبت 1392/02/03 - 07:56 | گروه معرفی استان | آخرین ویرایش 1392/02/03 - 07:56 | 1 نظر | 8614 بازدید |
1 نظر
آخرین نظر: 1393/04/07 - 14:26 - رسول پسر سنگسری
رسول پسر سنگسری
رسول پسر سنگسری
Guest
0 نظر
مهدی شهر، خاستگاه ایل سنگسری
1393/04/07 - 14:26
سلام و خداقوت
با تشکر از مطالب قشنگتون
امیدوارم همیشه موفق باشید
Comment
r.ss@gmail.com
نظر شما
نام
*
رایانامه
*
توضیح
*
 
 
Waiting در حال انجام عملیات...
مهدی شهر، خاستگاه ایل سنگسری
شهرستان مهدی شهر
شهرستان مهدی شهر
معرفی استان سمنان

زمان آخرین به‌روزرسانی آمار: 1396/07/01 - 12:54 / به‌روزرسانی بعدی: 1396/07/02 - 12:54

انتصاب دکتر سیدمحمد اسماعیل جلالی، رییس پارک علم و فناوری استان سمنان به عنوان عضو گروه تخصصی فناوری کمیسیون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

مدیر عامل شرکت پارس‌گاس‌ایما از واحدهای فناور مستقر در مرکز رشد واحدهای فناور سمنان پارک علم و فناوری استان سمنان در چهلمین نشست دوره‌ای گروه بانک توسعه اسلامی در موزامبیک شرکت کرد

یازدهمین جشنواره ملی داستان رضوی (کبوتر حرم)

شعار سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر (5 تیر 1394)؛ بیایید باهم، زندگیمان، جامعه‌مان و هویت‌مان را عاری از مواد مخدر سازیم

تسهیلات مصوب قانون بودجه سال 1394 کل کشور برای شرکت‌ها و موسسات فعال در امور سرمایه‌گذاری و فناوری اطلاعات

نحوه بهره مندی از معافیت های مالیاتی قانون حمایت از شرکت و موسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری ها و اختراعات مصوب 1389/08/05

حلول ماه مبارک رمضان گرامی باد

تسهیلات نظام وظیفه تخصصی برای افراد فعال در شرکت‌های دانش‌بنیان (دانش آموختگان برتر فناور)

پنجمین کنفرانس بین‌المللی توسعه پایدار و عمران شهری

دومین همایش ملی بهبود محیط کسب و کار

قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل: بین المللی شدن تنها مسیر توسعه دانشگاه ها است

دیدار اعضای هیات رییسه دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهرود با رییس، معاونین و مدیران پارک علم و فناوری استان سمنان

رحلت جانسوز امام خمینی(ره) تسلیت باد

ولادت با سعادت حضرت قائم(عج) گرامی باد

همایش تجاری‌سازی طرح‌های پژوهشی با برخورداری از صندوق پژوهش و فناوری استان سمنان و تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی در پارک علم و فناوری استان سمنان برگزار شد

همایش تجاری‌سازی طرح‌های پژوهشی با معرفی صندوق پژوهش و فناوری استان سمنان و تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی

استقرار شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان در پردیس پارک علم و فناوری استان سمنان

سوم خرداد، سالروز آزادسازی خرمشهر گرامی باد

پورتال سازمان مدیریت بحران کشور

ولادت فرخنده امام حسین(ع)، ولادت حضرت ابوالفضل العباس(ع) و ولادت امام زین العابدین(ع) مبارک باد

افتتاح رسمی سامانه ایده بازار ایرانی در مرکز رشد واحدهای فناور دامغان پارک علم و فناوری استان سمنان

تسلیت به همکار ارجمند جناب آقای وحید امینیان

هفدهمین کنفرانس شیمی معدنی ایران

27 اردیبهشت، روز جهانی ارتباطات و روابط عمومی گرامی باد

مبعث رسول اکرم‌(ص) مبارک باد

گزارش تصویری از بازدید پایه ششم مدرسه ابتدایی بیارجمند از پارک علمی-تفریحی نوآموز

گزارش تصویری از بازدید پایه سوم دبیرستان نمونه دولتی الزهرا از پارک علمی-تفریحی نوآموز

دکتر هراتی‌زاده، مدیر مراکز رشد پارک علم و فناوری استان سمنان خبر داد: ارایه خدمات برخط در مراکز رشد پارک علم و فناوری استان سمنان

برگزاری سیزدهمین نشست مدیران و کارشناسان و پنجمین جلسه تحلیلی عملکرد مراکز رشد پارک علم و فناوری استان سمنان در مرکز رشد مهدی‌شهر

تسلیت به همکار ارجمند سرکار خانم فاطمه باقری

پانزدهمین جلسه کارگزاری «کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان و نظارت بر اجرا» در پارک علم و فناوری استان سمنان برگزار شد

برگزاری جلسه مشترک بین مرکز رشد واحدهای فناور گرمسار و نماینده شرکت ربات‌های صنعتی KUKA آلمان

نمایشگاه فناوری‌های پیشرفته اراک

چهاردهمین نمایشگاه بین المللی لوازم و تجهیزات پلیسی، ایمنی و امنیتی

«دیدبان فناوری» فصلنامه پارک علم و فناوری استان سمنان - سال سوم شماره سوم- پاییز 1393

همایش نقش حمایت از اختراعات و حقوق مالکیت فکری در رشد و توسعه ملی

جشنواره علم و عامِه

جلسه «حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان به منظور تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی» در پارک علم و فناوری استان سمنان برگزار شد

دریافت فایل قالب ارسال پروپوزال به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

ولادت امام علی (ع) و روز مرد مبارک